A királyság pozíciójából

A királyságtól a köztársaságig

máj
13
Nehéz feladat volt a francia királyságot visszaállítani. Első akadálya, hogy a történelmi jogot már a múltban háttérbe szorította a forradalmi jog. A francia helyzet nem volt olyan, mint a mienk most. Nem arról volt szó, hogy néhány dicsőség nélküli szerencsétlen perc munkáját visszacsinálják és viszszaálljanak a biztos, minden kétség fölött álló törvényes alapra, hanem nehéz türelmes munkával kellett volna a történelmi királyságot újraépíteni, átalakítani, a modern világhoz alkalmazni. Írta: Ifj. Andrássy Gyula gróf
Posted By Petrus Augustinus tovább

A szociális népkirályság eszméje (2. rész)

már
02
Az 1930-as évek monarchista eszmetörténetében nagyon érdekes helyet foglal el a szociális népkirályságnak nevezhető eszme kibontakozása. Támogathatja a munkásosztály a királyság visszaállítását? Mennyire egyeztethető össze a monarchia a szociális igazságossággal? A következőkben szeretnénk bemutatni ezt a méltatlanul elfelejtett eszmerendszert. Az első részben a két világháború közötti monarchizmus helyzetét vázoltuk fel, és Pethő Sándor korai munkásságát mutattuk be.
Posted By Petrus Augustinus tovább

A szociális népkirályság eszméje (1. rész)

szep
11
Az 1930-as évek monarchista eszmetörténetében nagyon érdekes helyet foglal el a szociális népkirályságnak nevezhető eszme kibontakozása. Támogathatja a munkásosztály a királyság helyreállítását? Mennyire egyeztethető össze a monarchia a szociális igazságossággal? A következőkben egy három részes cikksorozatban szeretnénk bemutatni ezt a méltatlanul elfelejtett eszmerendszert. Az első részben a két világháború közötti monarchizmus helyzetét szeretnénk röviden felvázolni, bemutatni azon személyek egyikének korai munkásságát, akik kötődnek szociális népkirályságnak nevezett eszméhez.
Posted By Petrus Augustinus tovább

Keserű, de egészséges: Adalékok Habsburg uralkodóink mai megítéléséhez.VI. rész (1867-1918 és tovább)

júl
14
„A régi iskola utolsó uralkodója vagyok. A feladatom, hogy a népeimet megvédjem a politikusaiktól.” (Ferenc József)
Posted By Petrus Augustinus tovább

Keserű, de egészséges: Adalékok Habsburg uralkodóink mai megítéléséhez. V. rész (1849-1867.)

dec
31
„Én mindenkinek megbocsátok, de nekem senki sem bocsát meg.”  (I. Ferenc József) Mindeddig szokatlan módon, az előző részre visszautalva, egy magyarázattal kezdem. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc bírálata miatt sokan azzal „gyanúsítottak”, hogy akkor nyilván az 1956-os szabadságharccal sem vagyok „megelégedve”, hiszen az is vereséggel végződött és akkor még esélytelenebbek voltunk, mint 1848-49-ben. Írta: Csizér Márton.
Posted By Petrus Augustinus tovább

Keserű, de egészséges: Adalékok Habsburg uralkodóink mai megítéléséhez. IV. rész (1848-49.)

aug
06
„Kockáztathatunk mindent a hazáért, de a hazát kockáztatni semmiért nem szabad.” (Deák Ferenc)
Posted By Petrus Augustinus tovább

Tekintélyelv és utópia

jún
30
A tekintély felbomlása a modern politikai elméletben és gyakorlatban Írta: Pető Zoltán.
Posted By Petrus Augustinus tovább

Reflexiók 1848/49 forradalmisága kapcsán

már
13
1848, de sokkal inkább 1849 megítélése kapcsán, még ha arra törekszünk is, hogy lehetőség szerint a háttérbe szorítsuk a politikai-ideológiai tényezőt – és elsősorban jogelméletileg vizsgálódjunk –, félretéve az eseményeket övező kötelező pátoszt, amelyet főként a baloldali-liberális történelemszemléletnek köszönhetünk, szembe kell néznünk néhány igen súlyos ténnyel és kérdéssel.
Posted By Petrus Augustinus tovább

Keserű, de egészséges: Adalékok Habsburg uralkodóink mai megítéléséhez. III. rész (1815-1848.)

feb
16
A reformkor, avagy nemzeti sérelmeink elsősorban nem a magyar történelemben, hanem csak a magyar történetírásban léteznek
Posted By Petrus Augustinus tovább

Kereszt és parlament

dec
29
Kísérlet a kereszténység és a demokrácia elvi összehasonlítására. Írta: Almásy Gergely. Bevezető
Posted By Petrus Augustinus tovább

Oldalak

Feliratkozás RSS - A királyság pozíciójából csatornájára